Predavanja za roditelje

Prevencija ovisnosti 6 razredi

Autor: Ljiljana Samardžić, 21. 3. 2022.

„Osjećaj vrijednosti može procvjetati samo u domu u kojem se poštuju individualne razlike, otvoreno pokazuje ljubav, pogreške služe da bi se na njima učilo; gdje su pravila fleksibilna, gdje se odgovornost (koja se definira kao podudarnost obećanoga i izvršenoga) uči na uzorima, a iskrenost predstavlja svakodnevnu pojavu-a takvu vrstu atmosfere možemo pronaći samo u brižnoj obitelji.“

Virginia Satir, PEOPLEMAKING

„Kako biti uspješan roditelj te na koji način stvarati preduvjete za dugoročan i kvalitetan odnos s djetetom,  najčešća su pitanja roditelja sa kojima radim.“ –Ljiljana Samardžić

Dana 8.3.2022. je socijalna pedagoginja škole, u dogovoru s razrednicama 6. razreda održala interaktivno predavanje za roditelje učenika 6. razreda na temu: „Prevencija ovisnosti i
roditeljski stilovi u adolescenciji“.

Kako je biti roditelj adolescentu, kako njegovati i zadržati dobar odnos s adolescentom, voditi ga na putu odrastanja i neovisnosti, biti mu podrška, ali ne donositi odluke umjesto njega su bile teme predavanja. Roditelji su dobili odgovore na pitanja zašto su adolescenti ranjivi na korištenje sredstava ovisnosti te kakve to ima povezanosti s odgojnim stilom roditelja.

Roditelji su svoje zadovoljstvo održanim predavanjem zabilježili u evaluacijskom upitniku nakon predavanja.

U prilogu je kratka prezentacija predavanja, preporuke za roditelje te primjerak opisa roditeljskih stilova i primjerak radnog lista u kojem roditelji, nakon pažljivog čitanja, mogu procijeniti svoj odgojni stil. Također je u prilogu navedena literatura koja pomaže u odgoju djece, a posebice u vrijeme adolescencije.

Za one koji žele više, priložen je i radni list „Vruća olovka“.

Sretno i rastite zajedno sa vašom djecom!

I ne zaboravite: „Ljubav je sposobnost i spremnost da onima za koje se brinemo dopustimo donositi vlastite odluke, takve koje nemaju veze sa željom da nam ugode.“, Wayne Dyer

Vaša Socijalna pedagoginja