Automatika

Automatika je disciplina koja se bavi razvojem sustava ili sustava koji samostalno obavljaju određene zadatke ili funkcije bez potrebe za stalnim ljudskim nadzorom. Ova disciplina obuhvaća različite tehnologije i metode koje omogućuju automatizaciju procesa, sustava ili uređaja. Automatika se primjenjuje u različitim područjima, uključujući industriju, promet, energetiku, proizvodnju, telekomunikacije, medicinu i mnoge druge sektore.

Robotika

Robotika je disciplina koja se bavi dizajniranjem, izradom, programiranjem i primjenom robota. Roboti su strojevi koji mogu izvršavati zadatke ili izvršavati radnje autonomno ili uz minimalnu ljudsku intervenciju. Polje robotike obuhvaća različite aspekte, uključujući mehatroniku (integraciju mehaničkih, električnih i računalnih sustava), umjetnu inteligenciju (koja omogućuje robotima učenje i prilagodbu), senzorske tehnologije (kako bi roboti mogli percepirati svoje okruženje) te kontrolu sustava (za upravljanje pokretima i radnjama robota).