NOVINARSKA SKUPINA

Novinarska skupina

Termin održavanja:

• smjena 5./7. poslije podne, ponedjeljak, 5. sat (od 17.30 do 19.05)

Voditeljica: Ivana Muić, prof.povijesti i hrvatskog jezika i književnosti

VIJEST, općenito, prva obavijest koja se daje ili prima o kakvu nedavnom događaju; obavještavanje zainteresirane publike ili osobe o tom događaju. Osnovna novinarska vrsta; najkraći i najpristupačniji oblik pisane, govorene i vizualne informacije o nekom događaju, pojavi ili osobi od širega javnog interesa. Vijest u novinama ima tzv. glavu i tzv. tijelo; pravilo glave vijesti traži da najvažnije bude istaknuto odmah na početku. Jezik vijesti je standardan, odlikuju ga jasnoća, točnost i preciznost.

Kompletna vijest odgovara na pet ključnih pitanja (tko, što, gdje, kada, zašto; tzv. 5 W’s, prema engleskim početcima pitanja: Who, What, Where, When, Why).

Za razliku od novinske vijesti, RADIOVIJEST je, obzirom na medijske uvjete, sažetija i izraženija, češće ponavlja glavne činjenice.

TELEVIZIJSKA pak VIJEST spaja sliku i riječ i najzornija je medijska vrsta vijesti, odnosno postiže najjači učinak.

Vijest se često razvrstava prema vremenu i važnosti na tzv. prvu vijest, glavnu vijest, udarnu vijest, vijest dana.

(Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2021.)