Posebni razredni odjeli

1.d/4.d

Dona Borović

1.d/4.d

Temeljem Mreže posebnih odgojno-obrazovnih skupina i razrednih odjela za učenike s teškoćama u razvoju u Osnovnoj školi Prečko u školskoj 1993./1994. godini ustrojen je jedan poseban razredni odjel za učenike s organski uvjetovanim poremećajima u ponašanju, u skladu s čl.10. Pravilnika o osnovnoškolskom odgoju i obrazovanju učenika s teškoćama u razvoju. Danas imamo ukupno tri posebna razredna odjela, jedan za učenike razredne nastave, a dva za učenike predmetne nastave. Sva tri odjela su kombinirani razredni odjeli.

Poseban razredni odjel za učenike s organski uvjetovanim poremećajima u ponašanju je kao što samo ime kaže odjel za učenike čija je etiologija poremećaja u ponašanju isključivo organskog porijekla. Učenici koji se školuju u posebnom razrednom odjelu nisu samo dotadašnji polaznici naše škole već se upisuju i učenici iz drugih osnovnih škola koje u svom sastavu nemaju ovakve odjele, a u pravilu prema mjestu stanovanja.

Učenici u posebnom razrednom odjelu predstavljaju zasebnu cjelinu i kao takvi prate nastavu koju im izvode profesori naše škole. Uz nastavu, učenici u sklopu dnevnog rasporeda sati imaju i sate produženog stručnog postupka (PSP) u obliku individualnog ili skupnog rada. PSP vodi socijalni pedagog koji je ujedno u predmetnoj nastavi i voditelj (razrednik) posebnog razrednog odjela. Rad socijalnog pedagoga u ovim odjelima obuhvaća tri različita područja: rehabilitacijski rad s učenicima, odgojno obrazovni rad s učenicima i organizaciju slobodnog vremena.