> Projekti

Imam stav

Autor: Ljiljana Samardžić, 2. 10. 2009.

o našem novom projektu Imam stav

EU-Dap – European Drug Addiction Prevention Trail - “Unplugged”

Mentor Foundation International

Sveučilište u Zagrebu Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet

Imam stav

program prevencije korištenja duhana, alkohola i drugih sredstava ovisnosti

Sljedeće dvije godine, u sklopu europskog projekta i Hrvatska je dobila priliku adaptirati i implementirati program Imam stav (Unplugged) u 13 osnovnih škola na području Zagreba i okolice. U projekt su uključene još četiri europske zemlje, a vodi ga Mentor Foundation International. Program će se implementirati u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje te uz podršku Vladinog Ureda za droge.

Program Imam stav nastao je inicijativom European Union Drug Abuse Prevention (EU-Dap) i provodi se već 5 godina u 7 europskih zemalja - Austrija, Belgija, Njemačka, Grčka, Italija, Španjolska i Švedska. Znanstvena evaluacija učinkovitosti programa pokazala je kako je program učinkovit u (1) odgodi prvog uzimanja sredstava ovisnosti (pušenje, alkohol, druge droge) te (2) smanjenju korištenja alkohola, duhana i kanabisa, kod mladih uključenih u program.

Program je baziran na učenju životnih vještina i konceptu socijalnih utjecaja te time (1) promiče pozitivno i zdravo ponašanje te (2) utječe na prevenciju korištenja sredstava ovisnosti (pušenje, korištenje alkohola i drugih sredstava ovisnosti).

U program su uključene sljedeće škole:

Ø  OŠ A.G.Matoša, Zagreb

Ø  OŠ Trnsko, Zagreb

Ø  OŠ Prečko, Zagreb

Ø  OŠ Žitnjak, Zagreb

Ø  OŠ Luka, Sesvete

Ø  OŠ Stenjevec, Zagreb

Ø  OŠ A. Cesarca, Zagreb

Ø  OŠ Sesvetska sela, Sesvete

Ø  OŠ Velika Mlaka, Velika Mlaka

Ø  OŠ Rudeš, Zagreb

Ø  OŠ N. Hribara, Velika gorica

Ø  OŠ dr. V. Žganca, Zagreb

Ø  OŠ Vukovina, Vukovina

S učenicima 6-tih razreda se, kroz 12 radionica, radi na informiranju i normativnim uvjerenjima te razvijanju intrapersonalnih i interpersonalnih vještina. Radionice provode učitelji koji imaju nastavu u šestim razredima uz podršku socijalnih pedagoga – stručnih suradnika u školi.

S roditeljima se u tri dvosatna susreta obrađuju sljedeće teme: (1) „Bolje razumjeti adolescenta“, (2) „Odgajati adolescenta znači rasti zajedno“, (3) „Dobar odnos s djetetom–postavljanje pravila i granica“. Sastanke s roditeljima vode socijalni pedagozi  iz škole uz prisutnost učitelja.

Program će se provoditi uz superviziju tima s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta.

Priloženi dokumenti:
Imam stav-info.pps (349.00 KB)

Projekti OŠ Prečko