Mladi kemičari

Voditelji aktivnosti:

Dražana Vrdoljak-Colo, prof. prirode, biologije i kemije
(7. razredi)

Petra Španović, prof. prirode, biologije i kemije
(8. razredi)

Termin održavanja:

Četvrtak 13:15 - 14:00 (ujutro, smjena 5. i 7.r.) 7.r.
Petak 17:35 - 18:15 (poslijepodne, smjena 5. i 7.r.)
7.r.

Petak 8:50 - 10:30 (smjena 5. i 7.r.) 8.r.

Razredi:

7. i 8. razredi

Dodatna nastava iz kemije namijenjena je svim učenicima koji pokazuju interes za prirodnoznanstveno i kritičko mišljenje i žele razviti sposobnost istraživanja prirodnih pojava i zakonitosti samostalnim eksperimentalnim radom i proširiti teme koje se obrađuju na redovnoj nastavi.

Učenici će:

• Samostalnim ili grupnim  eksperimentalnim radom rješavati problemske zadatke
  • Razvijati sposobnost za logično rješavanje problema, točnost i preciznost u rješavanju zadataka
  • Raditi po programima i sadržajima različite težine i složenosti s obzirom na individualne interese učenika

Korisni linkovi:

Naši radovi

Mini projekt: Kromatografija na filter papiru

Kromatografija je fizikalna metoda koja se koristi za razdvajanje sastojaka homogene smjese. Odijeljeni sastojci vide se kao obojene vrpce po kojima je ta tehnika dobila ime (grč.chroma = boja).

Cilj rada: dokazati da se postupkom kromatografije mogu odvojiti sastojci  iz homogene smjese(boje).

Pretpostavka:  zadana boja(smjesa) će se rastaviti pomoću otapala vode  na dvije ili više drugih boja(sastojci).

• Pribor i kemikalije: kapaljka,2 Petrijeve zdjelice ,filter papir

voda,flomasteri(ljubičasti,tamno zeleni,crni)

• Opis pokusa: potrebno je oblikovati komad filter papira te na njemu označiti sredinu točkom određene  boje .Filter papir staviti iznad Petrijeve zdjelice. U drugu Petrijevu zdjelicu ulijemo vodu koju kapaljkom  dokapavamo postepeno kap po kap iznad točke označene određenom bojom na filter papiru(prije svake kapi pričekati da filter papir upije vodu).Postupak ponavljati dok su vidljive promjene(odvajanje boja), nakon toga ostaviti filter papir da se osuši.

slika 1. slika 2. slika 3.

• Zapažanja: nakon pokusa odijeljeni sastojci  zadane boje vide se kao  obojene vrpce na filter papiru.

ljubičasta boja tamno zelena boja crna boja

• Rezultatiljubičasta boja (smjesa ) – plava i crvena boja(sastojci )

tamno zelena boja(smjesa) – plava i žuta(sastojci)

crna boja(smjesa) – ljubičasta,žuta i plava(sastojci)

• Zaključak: rezultati koje smo dobili  su potvrdili našu  pretpostavku.

Mladi kemičari 7.r.

objavio: Dražana Vrdoljak-Colo   datum: 5. 3. 2013.