Prva pomoć

Voditelj aktivnosti:

Petra Španović, prof. prirode, biologije i kemije

Nezgode i iznenadna pogoršanja zdravlja uvijek su mogući. Ako tada točno znamo što nam je činiti, možemo umanjiti patnju ili spasiti život. Prvom pomoći možemo spasiti život i umanjiti bol samo ako je pravilno pružena. Katkad prividno najbolje rješenje, primijenjeno u dobroj namjeri, može pogoršati stanje.

Bez obzira jeste li sa skupinom planinara, sudionicima nogometne utakmice, učenicima i studentima ili radnicima u tvornici ili uredu, dobro je u blizini imati osobu dobro uvježbanu za pružanje prve pomoći. Važno je zapamtiti da iako je čitanje o prvoj pomoći korisno, prava obuka uključuje pohađanje praktične nastave.

Ciljevi:

•          osposobiti što veći broj učenika u pružanju prve pomoći prema programu Hrvatskog Crvenog križa
  •          poticati učenike da se uključe u zdravstveno-humanitarne programe i volonterski rad čime se značajno doprinosi izgradnji humanijeg društva
  •          podizanje svjesnosti o važnosti znanja pružanja prve pomoći unesrećenima u raznim hitnim situacijama
  •          razvijanje svijesti o opasnim situacijama koje mogu dovesti do ozljeđivanja te usvajanje znanja o mjerama prevenci