Modelari i konstruktori

Voditelj aktivnosti:

Ivan Potesak, prof. tehničke kulture

Termin održavanja:

Četvrtak 14:05 - 15:40 (smjena 5. i 7.r. ujutro)

Razredi:

7. razredi

Model  je tehnička tvorevina koja u potpunosti prikazuje stvarnu tehničku tvorevinu uključujući i njezinu funkcionalnost.

Maketa je tehnička tvorevina koja prikazuje stvarnu tehničku tvorevinu u umanjenoj, uvećanoj ili stvarnoj veličini, ali nema njezinu funkcionalnost.

Modelarstvo se bavi izrađivanjem odnosno oblikovanjem modela.

Konstrukcija podrazumijeva sastavljanje, izrađivanje, slaganje, izmišljanje, planiranje, građenje, postavljanje ili ustrojstvo sustava. Ovaj pojam najčešće se pojavljuje u građevini, arhitekturi ili strojarstvu.

Konstruirati znači sagraditi, sazdati, sastaviti, složiti ,izumiti, urediti, projektirati, izmisliti, izrađivati plan nečega, praviti mehanizme, strojeve, građevine s izrađivanjem njihovih projekata i proračuna.

Konstruktor je izumitelj, graditelj, osoba koja se bavi konstruiranjem strojeva, mehanizama, objekata, a također i njihovih pojedinih dijelova.