Školska godina 2019./20. Nacionalni eTwinning projekt Što? Ča? Kaj?

Autor: Marijana Vrančić, 21. 1. 2021.

Školska godina 2019.-2020.

ŠTO? ČA? KAJ?

O PROJEKTU

Projekt je namijenjen učenicima četvrtih razreda kako bi obogatili svoj rječnik istražujući ga kroz tri hrvatska narječja. Tijekom istraživanja učenici će stvarati svoje razredne rječnike, pronalaziti značenja zagonetnih rečenica iz različitih narječja, međusobno učiti kroz kvizove i križaljke, osmišljavati pjesme i igrokaze koristeći se štokavskim, kajkavskim i čakavskim narječjem, susrest će se s vršnjacima iz različitih govornih područja hrvatskoga jezika putem videokonferencija.

CILJEVI

- širenje znanja o hrvatskom jeziku
- bogaćenje rječnika
- uočavanje različitosti kroz tri narječja: štokavsko, kajkavsko i čakavsko
-osvješćivanje i potreba očuvanja hrvatskih dijalekata
-ovladavanje temeljnim jezičnim djelatnostima slušanja, govorenja, čitanja, pisanja i prevođenja
- poštivanje različite jezične i kulturne zajednice i njihove vrijednosti
-razvijanje svijesti o sebi kao osobi koja izgrađuje, poštuje i izražava vlastiti (jezični) identitet i poštuje identitet drugih u okviru jezične i kulturno-jezične govorne zajednice
- razvijanje kreativne verbalne i neverbalne komunikacije, kritičkoga mišljenja i stvaralaštva
-prihvaćanje hrvatske kulture i tradicije
-razvijanje komunikacijskih vještina
-razvijanje prezentacijskih vještina
-suradničko i istraživačko učenje
-razvijanje IKT vještina

AKTIVNOSTI

Listopad:
-upoznavanje, predstavljanje razreda i škole
-lociranje škola na zemljovidu
Studeni:
-osmišljavanje i odabir loga projekta
-osmišljavanje i početak rada na razrednom rječniku
Prosinac:
-izrada prezentacije ili plakata o hrvatskim narječjima
Siječanj:
-stvaranje i objavljivanje videozapisa pjesama na različitim narječjima
Veljača:
-obilježavanje 21.2. Dana materinskog jezika -videokonferencija
Ožujak:
-kreativno pisanje na narječjima na zadanu temu
Travanj:
-osmišljavanje i prezentacija skeča ili kraćeg igrokaza u kojima će se govoriti različitim narječjima.
Svibanj:
-prezentacija razrednih rječnika - videokonferencija
Lipanj:
-natjecateljski online kviz o poznavanju narječja
-evaluacija projekta

ISHODI UČENJA

Učenici će kroz različite aktivnosti i istražujući spoznati bogatstvo hrvatskoga jezika te uočiti važnost očuvanja zavičajnoga govora. Naučit će razlikovati štokavsko, kajkavsko i čakavsko narječje. S projektnim partnerima iz različitih govornih područja istraživat će hrvatski jezik te naučiti prihvaćati različitosti u govornom jeziku. Kroz zanimljive projektne zadatke učenici će se izražavati na svim narječjima hrvatskoga jezika i na taj način obogatiti svoj rječnik. Stvorit će nova prijateljstva s učenicima koji žive u različitim krajevima naše domovine i govore različitim narječjima hrvatskoga jezika. Naučit će cijeniti vlastiti identitet te poštivati identitet drugih.