Školska godina 2018./19. Nacionalni eTwinning projekt Istraživači prošlosti

Autor: Marijana Vrančić, 21. 1. 2021.

Školska godina 2018.-2019.

Projekt: ISTRAŽIVAČI PROŠLOSTI

O PROJEKTU

Projekt je namijenjen učenicima trećih razreda kako bi spoznali mnoštvo zanimljivosti iz prošlosti. Proizlazi kao nastavak odlično ostvarene suradnje sa učenicima susjedne škole kroz prošlogodišnji projekt Vršnjaci iz kvarta.
Za lakše otkrivanje detalja iz prošlosti pozvat ćemo na suradnju naše roditelje te bake i djedove. Učenici će istražiti i uočiti sličnosti i razlike života u prošlosti i danas.

CILJEVI

Osnovni cilj projekta je istražiti i spoznati zanimljivosti iz prošlosti.
- razlikovati prošlost, sadašnjost, budućnost na temelju događaja iz vlastite prošlosti, prošlosti svojih predaka te prošlosti rodnog grada i zavičaja
- razlikovati pretke i potomke
- istražiti vlastitu prošlost uz pomoć svojih predaka
- istražiti,izraditi i prezentirati vlastito obiteljsko stablo
- prepoznati izgled i posebnost zavičajne regije kroz prošlost i danas
- spoznati važnost očuvanja tradicije i narodne baštine
- razvijati ljubav i poštovanje prema zavičaju
- uočiti, uvažavati i poštivati posebnosti tuđeg zavičaja
- pronalaziti i sakupljati razne stare predmete te stvarati razrednu etnozbirku kao pripremu za završnu izložbu
- usavršavati komunikacijske i prezentacijske vještine kroz neposrednu komunikaciju i putem digitalnih alata

AKTIVNOSTI

Rujan: Uvod u projekt i upoznavanje projektnih partnera
Listopad i Studeni: Naše naselje nekad i sad
Prosinac: Zaboravljene igre
Siječanj i Veljača: Otkrivamo vlastitu prošlost
Ožujak i Travanj: Prošlost našega grada
Svibanj: Izložba starih predmeta
Lipanj: Parlaonica - Bolje je bilo živjeti u prošlosti/Bolje je živjeti danas

ISHODI UČENJA

Učenici će kroz različite aktivnosti prepoznati, istražiti i uočiti važnost očuvanja tradicije i kulturne baštine kroz prošlost svojih predaka.
Naučit će razlikovati i primijeniti pojmove prošlost, sadašnjost, budućnost, predci, potomci, obiteljsko stablo, desetljeće, stoljeće, tisućljeće, lenta.
Uočit će sličnosti i razlike života u zavičaju kroz prošlost i danas. Razvit će ljubav i poštovanje prema vlastitom zavičaju i uočiti i uvažavati posebnosti tuđeg zavičaja.
Uočit će važnost usmene predaje i ostavljanja dobroga traga vlastite prošlosti za svoje potomke i budućnost.
Razvijat će nova prijateljstva s projektnim partnerima.